.
• Dobrovoljno vatrogasno društvo Dinjevac
• Dobrovoljno vatrogasno društvo Dinjevac
• NK "Podravec" Dinjevac
NOGOMETNI KLUB „PODRAVEC“ DINJEVAC
Nogometni klub“Podravec“ osnovan je 05.07.1976. godine, na inicijativu: Mladena Spitek, Ivana Jakupec i Ivana Erhatić, koji su bili i sazivači zainteresiranih mještana na osnivačku Skupštinu. Odaziv je bio i više od očekivanja, što je bio dodatni podstrek, da ima potrebe i volje za osnivanjem nogometnog kluba.
Izabran je inicijativni odbor, koji je Osnivačkoj Skupštini predložio dnevni red. U inicijativni odbor izabrani su: Mladen Spitek, Ivan Jakupec i Ivan Erhatić. Osnivačkoj Skupštini predložen je slijedeči dnevni red:
1. Donošenje Poslovnika o radu Osnivačke Skupštine
2. Izbor radnog predsjedništva (tri člana)
3. Izbor zapisničara
4. Izbor kandidacione komisije (povjerenstva)
5. Prijedlog kandidacione komisije za:
a) Izvršni odbor (sedam članova)
b) Nadzorni odbor (tri člana)
c) Disciplinska komisija (tri člana)
d) Izbor dva ovjerovitelja (potpisnika zapisnika)
6. Donošenje odluke o nazivu nogometnog kluba
7. Izbor članova Izvršnog odbora
8. Izbor članova Nadzornog odbora
9. Izbor članova Disciplinske komisije
10. Proglašenje izabranih
a), u izvršni odbor
b),u nadzorni odbor
c),u disciplinsku komisiju
d),dva ovjerovitelja zapisnika
11. Riječ izabranih
12. Razno
13. Zaključenje rada Osnivačke Skupštine
Ovakav predloženi dnevni red jednoglasno je prihvačen.
AD 1
Za današnju Osnivačku Skupštinu perložen je slijedeči: Poslovnik o radu koji je jednoglasno i prihvačen:
POSLOVNIK O RADU OSNIVAČKE SKUPŠTINE
Članak 1.
Članovi Osnivačke Skupštine jesu svi punoljetni prisutni članovi, koji smatraju da svojim doprinosom mogu pomoći u radu nogometnog kluba.
Članak 2.
Na ovoj Osnivačkoj Skupštini izbor svih tijela potrebnih za rad nogometnog kluba, vršiti će se javnim glasovanjem.
Članak 3.
Izabrani članovi u radna tijela nogometnog kluba, jesu oni članovi koji dobiju najviše glasova.
Članak 4.
Svaki član ove Osnivačke Skupštine ima pravo, predlaganja, biranja i biti biran, kao i učestvovati u raspravi najdulje pet minuta, koje radno predsjedništvo može i prekinuti i oduzeti riječ govorniku, ako smatra da govornik svojim govorom nanosi štetu, ruši ugled budućeg kluba kao i prisutnim članovima.
Članak 5.
Rad Osnivačke Skupštine je javan, ako članovi ne odluče drugačije.
Članak 6.
Članovi Osnivačke Skupštine donose odluku o nazivu nogometnog kluba pod kojim će se takmičiti, te promicati svoje mjesto, vodeći računa o nevređanju nečijeg dostojanstva, kako pojedinca tako i općenito.
U Dinjevcu 05.07.1976.godine
Ad 2
U radno predsjedništvo, Ivan Presečan (Lepan) predložio je: Mladena Spitek,Ivana Jakupec i Ivana Erhatić, kako nije bilo drugih prijedloga, prišlo se glasovanju, te je prijedlog Ivana Presečan, jednoglasno prihvaćen.za predsjednika radnog predsjedništva izabran je Ivan Erhatić.
Ad 3
Na prijedlog od Mate Topolovčan za zapisničara je jednoglasno izabran Ivan Presečan (Đorđ).
Ad 4
Prijedlog za kandidacionu komisiju dao je Ivan Šandor (stariji), a to su: Mirko Jelić, Marijan Međurečan i Ivan Presečan (Lepan). Ovakav prijedlog je također jednoglasno prihvačen.
Ad 5
Pošto se kandidaciona komisija povukla na vijećanje o predstoječimprijedlozima, predsjednik radnog predsjedništva objavio je stanku od 20 minuta. Po isteku stanke i dolasku kandidacione komisije, predsjednik kandidacione komisije izvjestio je Osnivačku Skupštinu sa prijedlozima za:
Izvršni odbor
1. Ivan Presečan-Đorđ
2. Mladen Spitek
3. Ivan Jakupec
4. Ivan Erhatić
5. Marko Presečan
6. Ivan Šipek
7. Pero Suzić
Pošto drugih prijedloga nije bilo prišlo se glasovanju, prijedlog kandidacione komisije
Jednoglasno je prihvačen. Predsjednik radnog predsjedništva zahvalio se: kandidacionoj komisiji i članovima Osnivačke Skupštine na ukazanom povjerenju, u ime novo izabranog Izvršnog odbora. Po završetku Osnivačke Skupštine, predlaže 1. sjednicu Izvršnog odbora na kome će se izabrati: predsjednik,tajnik, blagajnik i trener nogometnog kluba. Ovakav prijedlog članovi Osnivačke Skupštine jednoglasno su podržali.
Predsjednik kandidacione komisije članovima Skupštine predlaže kandidate za
Nadzorni odbor
1. Ivica Kralj
2. Mirko Jelić
3. Matija Topolovčan
Također i ovaj prijedlog kandidacione komisije, članovi Skupštine su jednoglasno podržali.
Za ovjerovitelje zapisnika izabrani su: Tomo Vukšić i Ivan Šipek.
Ad 6
Na prijedlog Marka Presečan, članovi Skupštine jednoglasno donose odluku, da se nogometni klub takmiči pod imenom „NOGOMETNI KLUB PODRAVEC“ Dinjevac.
Pošto su izabrana tijela uprave, predsjednik radnog predsjedništva proglašava izabrana tijela koja će voditi „Nogometni klub podravec“ iz Dinjevca, zaželivši puno uspjeha u daljem radu i postizanju što boljih rezultata, i promicanje svoga mjesta u bližoj i daljoj okolici.
Ad 7
U ime izabranih u Izvršni odbor, riječi zahvale na ukazanom povjerenju članovima Osnivačke Skupštine, uputio je Ivan Presečan, koji je istaknuo važnost i značaj današnjeg osnivanja nogometnog kluba u Dinjevcu. Kazao je, da je svima nama, kako budućim igračima, članovima uprave, simpatizerima kao i svim mještanima, bude moralna obaveza, da svaki na svoj način, učestvuje i pomogne u daljem radu N.K.“Podravec“. Budući da se više nitko ne javlja za riječ, predsjednik radnog predsjedništva zaključuje rad skupštine, te poziva sve prisutne da se ne udaljavaju, već da ostanu na prigodnoj zakuski, a članove izvršnog odbora poziva na konstutirajuču prvu sjednicu Izvršnog odbora, u malu salu Društvenog doma.
Osnivačka Skupština završila sa radom u 17(sedamnaest) sati i 20 (dvadeset) minuta.
Po završetku konstituirajuče sjednice Izvršnog odbora, koja je trajala 20 minuta, izabran je: predsjednik N.K.“Podravec“ i to IVAN PRESEČAN-Đorđov, tajnik IVAN PRESEČAN-Lepanov, blagajnik MARKO PRESEČAN, i trener IVAN ERHATIĆ.
Predsjednik Ivan Presečan po dolasku u salu Društvenog doma izvjestio je članove Skupštine o izabranom vodstvu, koje su članovi pozdravili pljeskom, zaželjevši puno uspjeha u radu.
Odmah je dogovoreno okupljanje budućih igrača za srijedu u 20 sati, kako bi se prikupili potrebni podaci u vezi registracije igrača i početku priprema za predstoječe takmičenje.
U Dinjevcu 05.07.1976.godine.
Grb N.K."Podravec"
N.K."Podravec" i S.V. Zuberbach
Sudačka trojka
Stjepan Halaček, Đorđe Vukelić i Ante Kovačević
Dinjevac 15.07.1989.
N.K."Podravec" - N.K."Drava" Podravske Sesvete
N.K."Podravec" - S.V."Zuberbach"
15.07.1989.
8 : 3 ( 6 : o )
Kod Đozefa
Pečenjari: Ernest Tome i Josip Šipek
Kuhari prigodom gostovanja Gradiščanskih Hrvata
Josip Presečan i Josip Magdić
Organizatori susreta sa Gradiščanskim Hrvatima 1988.
Fredi i Mato
Gosti iz Zuberbacha
Gostovanje N.K.Podravec u Zuberbachu
Austrija 1989.godine
Podravski "Odojak" za domaćina u Zuberbachu
Drago Šostarec i Ivan Erhatić
Posjet obiteljskom gospodarstvu u Zuberbachu
1989.godine
Oproštajna utakmica o Vidana u Grabrovnici
Razmjena poklona kapetana ekipa prije utakmice
u Zuberbachu u Austriji 1989.godine
Zajednički snimak u Zuberbachu
1989.godine
POČETAK RADA N.K."PODRAVEC"
Izvršni odbor N.K."Podravec" saziva sastanak svih onih koji na bilo koji način
žele pomoći u radu nogometnog kluba, za 09.07.1976.godine u 20 sati u prostorijama Društvenog doma. Na ovaj sastanak se odazvao veliki broj mještana koji su željeli pomoći N.K.Podravec. Sastanak je otvorio predsjednik Presečan Ivan, pozdravio sve prisutne, te zatražio da se odmah krene sa konkretnim zaduženjima. Za izradu Statuta zadužuju se Presečan Ivan i Erhatić Ivan, za nabavu drvenih greda za golove zadužuju se Šandor Ivan-stariji i Jakupec Ivan, te za nabavu dresova javio se Šipek Josip koji se bavi štrikanjem, i Presečan Marko za nabavu mreža za golove. Kroz desetak dana, golovi su bili postavljeni na novom igralištu, koje je kupila mjesna zajednica, papirologija je bila pripremljena i krenulo se sa registracijom nogometnog kluba kao i igrača.
Prvi liječnički pregled igrača obavio je dr.Ilija Miljević u zdravstvenoj ambulanti u Đurđevcu. Prva utakmica je odigrana u Dinjevcu 16.08.1976.godine. Prvi protivnik bio je N.K."Šemovci" iz Šemovaca, utakmica je završila rezultatom
2 : 1, prva utakmica i prva pobjeda, sudac utakmice je bio Andrija Cibolka.
Utakmici je bila prisutna većina mještana koji su bodrili svoje nogometaše.
Nažalost taj zapisnik sa utakmice je zagubljen.
26.09.1976. Dinjevčani gostuju kod N.K.Šparta iz Kalinovca koja kao domaćin igra u Ferdinanfovcu, Dinjevčani ovu utakmicu gube rezultatom 4 :1, sudac ove
utakmice je Bazijanec Franjo, opomenutih i isključenih igrača nije bilo.
Boje N.K.Podravec branili su slijedeči igrači: Batak Dražen, Spitek Mladen, Kralj
Tomo, Šandor Ivan, Vukšić Tomo, Jakupec Ivan, Erhatić Ivan, Ratajec Marijan, Presečan Ivan-Lepanov, Presečan Ivan-Đorđev, Kralj Ivan, Erhatić Josip i Šipek Josip.
• Udruga "Hrvatska žena" Dinjevac
Više vidi > klikni ovdje
• Školstvo
Više vidi > klikni ovdje
• Školstvo
UVODNA RIJEČ:
Prema dostupnim zapisima o školstvu na području, Kloštra odnosno Narodne škole Kloštar,u čijem je sastavu bila i Pučka škola iz Dinjevca (prvobitan naziv)., koji datira iz 1832.godine, a kaže da je 1850.godine u Pučkoj školi u Dinjevcu 32-oje učenika i to, 14 dječaka i 18 djevojčica.Zatim stoji zabilješka da 1882.godine u Pučkoj školi u Dinjevcu ima samo 6-etoro djece.
Ti podaci postoje zapisani u Spomenici župe „Svetog Benedikta i Žalosne Gospe“ iz Kloštra Podravskog.
U osnovnoj školi u Kloštru Podravskom u Spomenici „Narodne škole“ Kloštar, stoji, citat: Stara školska spomenica je za vrijeme Drugog svjetskog rata rastrgana,prazni listovi istrgani,a tekst je ostao u koricama,te je prema uputama Ministarstva prosvjete broj:5912-III.-1948 od 22.ožujka 1948-odložen u školskoj arhivi.Taj dokumenat objavljujem u cijelosti.
Školska godina 1945/46.
Da bi se počelo sa obukom,školu je trebalo popraviti (zbog nastalih oštečenja) Upravitelj škole Zvonko Krišković sa još nekim mještanima organizirao je veliku pučku zabavu.
Zabava je izvanredno dobro uspijela, tako da je čista dobit iznosila
20.000 Dinara,iznos koji je bio dostatan za: obnovljena je školska zgrada i uređene učionice,tako da se obuka mogla redovito održavati. Obuka je počela 01.11.1945.
Polaznika je bilo: 1.razred 31, 2. razred 30, 3.razred 28, 4. razred 15 polaznika, ukupno 104 polaznika. Obuku su održavali: učitelj Krišković Zvonimir,Debeljak Aleksandar i Pavlić Vera, pomoćni učitelji (sa kursom).
Učenici su sa učiteljima izvršavali razne radne akcije,kao sakupljanje raznog sjemenja,ljekovitog bilja,pošumljivanja u Limbušu.
Obuka je završena redovito koncem lipnja.
Školska godina 1946/47.
Školska obuka je počela redovito 01.rujna.
Obuku su polazili; 1.razred 34, 2.razred 21, 3.razred 27, 4.razred 28, 5.razred 1 polaznik. Te godine uveden je 5. razred. Obveznika je bilo 12, a polazio je samo 1. ukupno je bilo 111 polaznika, od kojih 51 muških i 60 ženskih.
19.10.1956.godine razriješena je dužnosti na ovoj školi pomočna učiteljica Vera Pavlić i premještena u Đurđevac, gdje nakon kratkog vremena i otpuštena iz službe. Na njezino mjesto je premještena 20.listopada učiteljica Ljubica Židovec koja je došla u školu u Kloštar iz Đurđevca. Tako da sada u školi obuku provode: Zvonimir Krišković,Ljubica Židovec i Aleksandar Debeljak,pomočni učitelj. Te godine povela se i u našem kotaru borba protiv nepismenosti otvaranjem tečaja za nepismene po svim mjestima. I u Kloštru se je ustanovilo,da imade dosta nepismenih i to većinom cigana,pa je otvoren tečaj,Tečaj je trajao od 20.01.do 04.05.1947,no polazilo ga je samo 6 polaznika.Tečaj je vodio učitelj Zvonimir Krišković,a pomagala je i učiteljica Ljubica Židovec.Te školske godine ukinut je četvrtak kao sedmički praznik.
30.lipnja 1947.razriješen je dužnosti Aleksandar Debeljak,pošto je predhodno podnio ostavku na učiteljskoj službi.
Školska godina 1947/48.
Školska godina počela je 01.rujna. i to:
1.razred 39, 2. razred 32, 3. razred 20, 4. razred 27, 5.razred 38 polaznika. Ukupno 156 polaznika.
Ovu školsku godinu počeli su službovati, učitelj Zvonimir Krišković i Ljubica Židovec učiteljica,no ona je službovala kratko vrijeme,jer je zatražila mirovinu,koju je i zasluženo i dobila.
30.studenoga 1947.razriješena je dužnosti,na njeno mjesto u školu u Kloštar premještena je učiteljica Nada Habijanac iz Kozarevca.
Nastavilo se sa tečajem opismenjavanja,koji je uspješno završilo 19 polaznika.
Školska godina 1948/49.
Školska obuka počela je 01.rujna i to:
1.razred 43, 2.razred 34, 3. razred 28, 4.razred 19, ukupno 124 polaznika, u 5.razredu 19, u 6.razredu 12 polaznika, sveukupno 155 polaznika. Peti i šesti razred polazio je obuku samo četvrtkom.Peti i šesti razred činio je jedno odjeljenje.
Na školi sada službuju:Zvonimir Krišković učitelj i Nada Habijanac učiteljica,koja 04.rujna odlazi u Višu Pedagošku jednogodišnju školu u Split.
Na njeno mjesto dolazi učitelj Vinko Dautanec,koji dolazi iz Sužana (latinski Sl.Brod).
Učiteljica Nada Habijanac vratila se u Kloštar 4.5.1949.jer je obolila i nije mogla ostati na V.P.Š. u Splitu,dok nije konačno premještena po molbi u Vidovec(kotar Zagreb).
Ove godine nastavljeno je sa gradnjom koja je započela prošle godine,Zadružnog doma, u samom centru Kloštra-na uglu.
Polazak učenika u školu zadovoljava kao i uspjeh učenika u učenju i vladanju.
Školska godina završena je školskom priredbom u školi,na kojoj su učenici izveli lijepi program.
Školska obuka završena je 20.lipnja 1949.
Školska godina 1949/50.
Školska obuka počela je redovito 1.rujna i to:
1.razred 38, 2.razred 36, 3.razred 33, 4.razred 22, 5.razred 14 i 6.razred 17 polaznika, ukupno 160 polaznika.
Na školi rade učitelji, Zvonimir Krišković koji je i upravitelj škole i Vinko Dautanec.
Peti i šesti razred rade kao produženi tečaj i to samo četvrtkom.
U proljeće 1950.godine nastavlja se sa gradnjom Zadružnog doma i podignuta je građa za krovište.
Polazak đaka u školu je bio redovit,a zdrastveno stanje đaka-dobro.
Školska obuka završena je 20.lipnja 1950.godine
Školska godina 1950/51.
Školska obuka počela je redovito1.rujna i to sa:
1.razred 30, 2.razred 37, 3.razred 34, 4.razred 24, 5.i 6.razred 24 polaznika - ukupno 149 polaznika.
Sastav učitelja ostao je identičan iz prošle školske godine.
U vrijeme zimskih praznika u Koprivnici je održan ideološko-politički seminar za sve prosvjetne radnike našega kotara u trajanju od 8 dana.
Isto tako se i ove godine nastavilo sa radovima na Zadružnom domu,te je 30.4.1951.godine i pokriven sa crijepom.
11.prosinca 1950.godine osnovano je u Kloštru Kulturno-prosvjetno društvo „Podravac“. Za predsjednika je izabran učitelj Zvonimir Krišković.
Školska obuka je završena 20.lipnja 1951.
Školska godina 1951/52.
Školska obuka počela je redovito 1.rujna.
Ove školske godine otvoren je peti razred sa redovitom predmetnom nastavom.Đaci polaze školsku obuku svaki dan.
U 1.razred 29, 2.razred 22, 3.razred 31, 4.razred 30, 5.razred 19 polaznika Ukupno 131 polaznik.
13.rujna 1951.godine učitelj Vinko Dautanec je premješten u Kalinovac,a na njegovo mjesto je došla učiteljica Emica Bulić došla je iz Kalinovca. Osim nje u školi Kloštar službuje i dalje Zvonimir Krišković kao upravitelj škole.
Pošto je otvoren peti razred sa svagdašnjom redovnom nastavom, te je došla još jedna učiteljica i to Dora Ungaro iz Virja.
20.veljače 1952.godine razriješena je na ovoj školi učiteljica Dora Ungaro i premještena u Kloštar Ivanić za stručnu učiteljicu Domaćinske škole.
31.kolovoza 1952.razriješena je dužnosti na ovoj školi učiteljica Emica Bulić,jer joj je uvažen njezin otkaz na službu u školi,pošto se udala za domaćeg sina Ing. Stjepana Ivkovića,šumara.
U travnju1952.godine provedena je reorganizacija Mjesnih narodnih odbora u Kloštru,koji ubuhvača sela:Prugovac,Suha Katalena,Dinjevac, Kozarevac i Budančevicu.
U kolovozu 1952.godine uvedena je u školsku zgradu električna rasvjeta troškom od blizu 17.000 dinara iz školskog budžeta.Te godine je naše mjesto dobilo električno svijetlo. Sve troškove snosili su Kloštrani,a centrala je u Peićevom mlinu.
Školska godina 1952/53.
Školska godina počela je redovito 1.rujna.
Na školu je za učitelja postavljen Pavao Šogorić.Na dužnost je nastupio 1.rujna 1952.godine,još je iz Velike Črešnjevice premještena učiteljica Sofija Tratnjak te na dužnost u školi u Kloštru nastupila 1.rujna,isto tako u školu u Kloštru je došla i učiteljica Dragica Ormuž iz Sv. Ivana Žabno,te na dužnost nastupila 3.rujna 1952. Svi su premješteni u ovu školu po molbi. Tako da sada sa učiteljem Zvonimirom Kriškovićem koji je i upravitelj škole rade još i četiri učiteljska bića.
1.razred 21, 2.razred 27, 3.razred 22, 4.razred 24, 5.razred 29, 6.razred 9 polaznika. Ove školske godine je škola šestogodišnja,i ima ukupno 132 đaka.
Kotarski narodni odbor u Đurđevcu zauzimanjem inspektora Dragutina Grahovca,dodijelio je Kloštranskoj školi iznos od 173.000 dinara za popravak i uređenje škole.Tim novcem uređen je stan,učvršćena krovna konstrukcija,uređeno pročelje zgrade i uređena četvrta učionica.
U jesen 1952.godine počeli su radovi na unutrašnjem uređenju prostorija Zadružnog doma i to u prizemlju.Dovršena je 30.prosinca 1952. velika i lijepa dvorana,prostorije za čitaonicu i opći narodni odbor.Na staru godinu bilo je svečano otvorenje dvorane, kojom prilikom je održana velika priredba koja je bila izvanredno posječena-da je dvorana bila premalena.
Uređena je knjižnica i čitaonica.Knjižnicom rukovodi učiteljica Dragica Ormuž.
U jesen 1952.sagrađen je novi Vatrogasni dom.U listopadu mjesecu dobio je Kloštar veterinara i veterinarsku ambulantu,a koncem prosinca i zdravstvenu stanicu sa liječnikom Dr. Božidarom Oreškovičem kao rukovodiocem iste.Tako se i u zdravstvenom pogledu podigao Kloštar i time je ostvarena i ta davna potreba-na zadovoljstvo naroda.
Za dovršenje prizemnih prostorija u Zadružnom domu Poljoprivredna zadruga je utrošila oko 650.ooo dinara,te iz mjesnog samodoprinosa 700.000 dinara.Zadružni dom je sagrađen iznosom od 1,700.000 dinara ne računajući besplatnu radnu snagu i razne radove mještana Kloštra.
Dana 24.studena 1952. počeo je tečaj za naučnike u privredi,koji polazi 17 naučnika iz mjesta i okolice i to iz: Prugovca,Kozarevca, Dinjevca i Sesveta. Tečaj radi tri puta tjedno po tri sata,a obučavaju sva četiri učitelja.Time su prosvetni radnici izašli u susret obrtnicima,da ne moraju svoje naučnike slati u stručne škole,što je skopčano sa velikim materijalnim izdacima.Tečaj je završio sa radom 20.lipnja 1953.godine.
Školska godina je također završila sa obukom 20.lipnja 1953.godine.
Školska godina 1953/54.
Školska obuka počela je redovito 1.rujna
U školu je upisano: 1.razred 20, 2.razred 17, 3.razred 26, 4.razred 21, 5.razred 15,i 6.razred 16 polaznika-ukupno 115 polaznika
Na školi službuju: Zvonimir Krišković upravitelj škole,Dragica Ormuž učiteljica, Pavao Šogorić učitelj,a Sofija Tratnjak učiteljica je premještena po molbi u Đurđevac i 28.8.1953. razriješena je dužnosti u školi u Kloštru,a na njeno mjesto došla je učiteljica Zlata Ivančan iz Molvi.To joj je prvo mjesto službovanja,dužnost je na ovoj školi nastupila 1.rujna 1953.
Pregled rada na školi obavljen je 18.12.1953.godine a obavili su ga: inspektor Dragutin Grahovac te dva člana prosvjetnog savjeta-potpisi nečitljivi.
Školska godina 1954/55.
Školska obuka je počela redovito 1.rujna 1954.godine
U školu je upisano i polazi: 1.razred 26, (29 obveznika, 3 cigana ne polaze )
2.razred 19, 3.razred 15, 4.razred 23, 5.razred 18 i 6.razred 14 polaznika-ukupno 115 polaznika.
Na školi službuju:učitelj Zvonimir Krišković upravitelj škole,Dragica Ormuž učiteljica, Zlata Ivančan učiteljica i Pavao Šogorić učitelj.
Ove godine sve škole rade po novom nastavnom planu i programu,koji se u mnogome razlikuje od dosadašnjih planova i programa.Uveden je novi predmet“Upoznavanje prirode i društva“,koji je obuhvatio i gradivo iz bivših predmeta:povijesti,zemljopisa i prirodopisa,kojih kao posebnih predmeta u niža 4 razreda sada nema.Novi predmet je i „Slobodne aktivnosti“ u kojima rade učenici prema svojim sklonostima,pjevačka,crtačka,kazalište lutaka,pčelarska grupa,šahovska itd.
Školske knjige i ostali materijal nabavljaju se iz mjesnog samodoprinosa.
U školi postoji pionirska knjižnica sa 135 knjiga,te nastavnička knjižnica sa 488 knjiga. U mjestu je održan zdravstveno prosvjetni tečaj Crvenog Križa za žensku mladež sa 28 polaznice.
Školska obuka je završena 20.lipnja 1955.godine.
Školska godina 1955/56.
Školska obuka je počela redovito 1.rujna 1955.godine.
Ove godine otvoren je i 7.razred,a u školu je upisano:
Muških Ženskih Ukupno Obučava
1.razred 19 19 38 Dragica Spahija
2.razred 12 13 25 Štefica Bobović
3.razred 8 8 16 >
4.razred 8 9 17 > Zlata Ivančan
5.razred 11 11 22 Predmetna nastava
6.razred 10 8 18 Predmatna nastava
7.razred 10 7 17 Predmetna nastava
Ukupno: 78 muš 75 ženskih 153 Polaznika
Na školi službuju: učitelj Zvonimir Krišković upravitelj škole,Dragica Ormuž, Pavao Šogorić,Zlata Ivančan, te dvije nove učiteljice i to: Dragica Spahija koja je premještena u ovu školu iz Budančevice i Štefica Bolavić iz Duge Rese,kojoj je ovo prvo radno mjesto,obje učiteljice počele su službovati na ovoj školi 1.rujna1955.godine.Ove godine uveden je u 5.razred njemački jezik,kao neobvezatan predmet,koji uče svi učenici 5.razreda.
Pri školi postoji školski odbor,kao organ upravljanja,te Zajednica doma i škole. Nadalje postoji Pionirska organizacija i Podmladak Crvenog Križa.
Školska godina 1956/57.
Nastava u školi počela je 5.rujna 1956.godine, a ove godine otvoren je i 8.razred,pa je time ostvareno obavezno osmogodišnje školovanje do navršenih 15 godina života.Dosadašnja Narodna osnovna osmogodišnja škola pretvorena je u Narodnu osmogodišnju školu „A“ tipa (gimnazijskog tipa),u koju su dužni polaziti učenici viših razreda iz Prugovca,Dinjevca i Budančevice.
U školu je upisano:
Muških Ženskih Ukupno Obučava
1.razred 22 27 49 Nada Fribec
2.razred 16 19 35 Dragica Spahija
3.razred 13 11 24 Marija Magdić
4.razred 12 9 21 Zlata Krznarić
5.razred 23 23 46 Ostali predaju
6.razred 18 17 35 u višim razredima
7.razred 20 14 34
8.razred 15 11 26
------------------------------------------------------------------
UKUPNO 141 129 270
Na školi službuju ovi učitelji-ce:
Zvonimir Krišković koji je i upravitelj škole,Dragica Ormuž,Pavao Šogorić,Zlata Krznarić,Dragica Spahija,Nada Fribec,Željko Fribec,(premješteni u ovu školu iz Dinjevca),Marija Periša,premještena iz Prugovca i Marija Magdić kao prvi put postavljena iz Kladara. Učiteljica Štefica Belavić premještena je i radi u školi u Budančevici.
Polazak škole je u nižim razredima redovit 100%,dok u višim razredima nije,jer ih roditelji upotrebljavaju za razne poslove kod kuće i u polju.Iz Dinjevca ne polazi školu niti jedan učenik,a iz Prugovca ih ne polazi 18,tako da ih ima oko 40 nepolaznika.
U sredini mjesta ,na uglu kraj pošte sagrađena je stambena zgrada za službenike.Potreba za stanovima je velika i time će se samo djelomično poboljšati stambeni prostor.Od prosvjetnih radnika samo upravitelj ima stan u školi, a i taj ne odgovara radi velike vlage,a ostali učitelji i učiteljice (njih 9) stanuju u selu u svakakvim uvjetima.
24.travnja 1957. mjesto Kloštar dobilo je električnu struju priključkom na dalekovod.Početkom 2.polugodišta otišla su dva učitelja:Pavao Šogorić postavljen je za prosvjetnog inspektora kotara Koprivnica,a učiteljica Dragica Spahija premještena je po molbi u Slavonski Brod.
Ove godine navršava se učitelju Zvonimiru Kriškoviću 17 godina službovanja na ovoj školi.
Školska obuka završena je 20.lipnja 1957.godine
Školska godina 1957/58.
Školska obuka počela je redovito 5.rujna 1957.
Na školi je formirano 10 odjeljena sa 303 učenika. Na školu su premještena 4 učitelja i to: Franjo Galjer, Ana Galjer, Darinka Varga i Miljenko Šandl a sa škole po potrebi službe premještena je učiteljica Zlata Krznarić najprije u Suhu Katalenu,a zatim u Novigrad Podravski.Sada u školi Kloštar radi 11 prosvjetnih radnika.
Na početku 2.polugodišta dolazi do promjene upravitelja škole.Do izmjene je došlo odlukom Narodnog odbora općine Kloštar,koji je na svojoj 3. zajedničkoj sjednici oba vijeća održanoj 5.veljače 1958.donio odluku,da se za upravitelja škole postavi učitelj Željko Fribec.
Tokom cijele školske godine rad se odvijao normalno.U toku školske godine došlo je do manjeg prekida obuke (12 dana) radi epidemije azijske gripe. Težih posljedica od epidemije nije bilo.
U drugom polugodištu je na školi osnovana učenička školska zadruga koja broji 70 učenika.Zadruga je ratarsk-vočarskog smjera.školsko zemljište je postalo svojina učenika-zadrugara.Ove godine su na cijeloj površini oranica sadili hibridni kukuruz.
Školska godina 1958/59.
Rad na školi započeo je redovito 5.rujna 1958.
Na školi je formirano 9 odjeljenja sa 331 učenikom.Na školu nije premješten niti jedan prosvjetni radnik,nego je jedan premješten sa škole po molbi,a to je Zvonimir krišković.Sada se na školi nalazi 10 prosvjetnih radnika.
Od početka školske godine učiteljica Marija Periša se nalazi na zamjeni u školi u Dinjevcu.Imenovana učiteljica bila je na zamjeni u Dinjevcu do 1.11.1958.godine.
Ove godine započeli su radovi na adaptaciji bivšeg mlina za potrebe škole.
Školska godina 1959/60.
Po novom Zakonu o osnovnoj školi obuka u svim školama započela je 1.9.1959.godine.Iznimno u Kloštru započela je 5.9.1959.godine,radi objektivnih razloga.Na školu u Kloštar došli su nastavnici: Danica i Hrvoje Kovačević i Štefanija Šogorić,tako da na školi u Kloštru službuju. Nada i Željko Fribec,Danica i franjo Galjer,Danica i Hrvoje Kovačević,Dragica Ormuž,Štefanija Šogorić,Miljenko Šandl,Marija Periša,Darinka Varga i Štefica Belavić.
Od ove školske godine prvi puta,u toku postojanja ove škole,postavljen ja na školu tajnik,kao administrator,a to je Srečko Cimerman.
Ove godine,škola Kloštar po svojoj funkciji postala je centralna osnovna škola sa područnim odjeljenjima.škole u Dinjevcu i Prugovcu postale su odjeljenja škole Kloštar.
U Dinjevcu službuje mladi bračni par Ivanka i Stjepan Bobek.Oni rade sa dva odjeljenja:1.i 2.razred jedno odjeljenje,a 3. i 4.razred drugo odjeljenje.
Područna odjeljenja Dinjevac imaju:
1.razred 1o učenika>
2.razred 17 učenika> jedno odjeljenje
3.razred 10 učenika>
4.razred 11 učenika> drugo odjeljenje
UKUPNO 48 učenika
Dana 27.studenog 1959.godine izvršeno je preselenje škole iz stare u novu zgradu.
Dana 29.11.1959.godine na Dan Republike svečano je otvorena nova škola u Kloštru.
Školska godina 1960/61
Nastava u ovoj školskoj godini započela je sa zakašnjenjem,12.rujna 1960,radi epidemije dječje paralize.
Na školi u Kloštru radi 13 prosvjetnih radnika i to: željko Fribec upravitelj škole,Nada Fribec,Anica i Franjo Galjer,Anica i Antun Jerbić,Dragica Ormuž,Branka Sabolić,Ankica Kovačić,Nada Kranjčev,Vesna Derežić,Štefanija Šogorić i MiljenkoŠandl.Svi navedeni prosvjetni radnici su učitelji.
Područno odjeljenje u Dinjevcu ima 4 razreda u dva odjeljenja i to:
1.razred sa 7 učenika>
2.razred sa 11 učenika> prvo odjeljenje
3.razred sa 16 učenika>
4.razred sa 8 učenika> drugo odjeljenje
UKUPNO= 42 učenika
U područnoj školi u Dinjevcu službuju: Ivanka i Stjepan Bobek učitelj-ica.
Školska godina 1961/62
Ova školska godina,započela je prema naredbi Savjeta za prosvjetu i kulturu 1.rujna 1961. godine.
26.8.1961.godine održana je prva sjednica nastavničkog vijeća na kojoj su prisustvovali svi prosvjetni radnici.
Na centralnoj školi Kloštar došlo je do izmjene upravitelja škole jer je upravitelj Željko Fribec podnio ostavku,radi izvanrednog studija.Na dužnost upravitelja škole postavljen Franjo Galjer.
Po redovnom i naknadnom natječaju na školu su primljeni: Zlata Hlanšek,stručna učiteljica,Marijan Forko,honorarni nastavnik,sa završenih dva semestra na VP-oj u Zagrebu,Zorka Forko,stručna učiteljica,Zdravko Žilavi,nastavnik,Katica Habek,učiteljica i na područnom odjeljenju Kozarevac, Đuro Leščak učitelj.
Na područnom odjeljenju u Dinjevcu,službuje bračni par:Ivanka i Stjepan Bobek učitelji.
Područno odjeljenje Dinjevac:
1.razred 12 učenika >
2.razred 7 učenika > kombinacija s 19 učenika
3.razred 11 učenika >
4.razred 17 učenika > kombinacija s 28 učenika
Ukupno od 1.---4.razreda 47 učenika
Računajući centralnu školu Kloštar i sva područna odjeljenja,škola je započela s radom sa 809 učenika.
Školska godina je završila 30.lipnja 1962.godine..
Školska godina 1962/63.
Započela je redovno 1.rujna 1962.godine
Od prosvjetnog kadra koji je radio na školi prošle školske godine,premješteni su na druge škole:Marijan Forko,Slavica Vrbančić i Đuro Leščan.Po redovnom natječaju za prosvjetne radnike na školu su primljeni: Julijana Torbar,nastavnik, Juraj Buljan, honorarni nastavnik, te Elizabeta Balonča,učiteljica na područno odjeljenje u Suhoj Kataleni.
Na područnom odjeljenju u Dinjevcu službuju: Ivanka i Stjepan Bobek.
1.razred 14 učenika >
2.razred 12 učenika > kombinirano odjeljenje sa 26 učenika
3.razred 6 učenika >
4.razred 12 učenika > kombinirano odjeljenje sa 18 učenika
UKUPNO 44 učenika
U ovoj školskoj godini obuku polazi ukupno 816 učenika.
Dana 6.11.1962.godini obavljen je pogreb penzionirane učiteljice Dragice Ormuž koja je radila na ovoj školi, i penzionirana 30.6.1961.godine. njen život prestao je samoubistvom,i to utapanjem u Opatiji.Ostavila je oproštajna pisma u kojim navodi da se odlučila na taj čin,zbog ne slaganja sa bratom,sa kojim je živjela u Đurđevcu.
Školska godina 1963/64.
Obuka je počela redovito 1.rujna 1963.
U ovoj školskoj godini,u centralnoj školi u Kloštru i podrčnim odjeljenjima službuju ukupno 25 prosvjetnih radnika.
U područnom odjeljenju u Dinjevcu, službuju Ivanka i Stjepan Bobek
U Spomenici Narodne škole iz Kloštra nije navedeno niti u jednom Područnom odjeljenju broj učenika, postoji brojčani pokazatelj, da ovu školsku godinu obuku pohađa ukupno 569 učenika.
Školska godina 1964/65.
Škola je počela sa radom 1.rujna 1964.godine
Dugogodišnji problem polaska i dolaska učenika iz područnih odjeljenja,konačno je riješen,dotacijom Skupštine općine Đurđevac,tako da je odobreno 8,804.ooo dinara,za kupnju autobusa,koji je kupljen u tvornici automobila u Mariboru.
18.9.1964.godine u školu je dopremljen autobus koji je isti dan preuzeo šofer Lovro Šandrovčan.
Zbog razvijenosti škole,a u skladu sa zakonom o osnovnoj školi raspisan je natječaj za: pedagoga i sekretara škole. Dosadašnji sekretar Ivanka Sabolić premještena je na dužnost financijskog režisera.
Upravni odbor je po raspisanom natječaju postavio slijedeće kandidate:
- željka Fribec za pedagoga škole
- Matu Sabolić za sekretara škole
Ove školske godine obuku pohađa ukupno 1070 učenika.
U područnom odjeljenju u Dinjevcu obuku pohađa:
1.razred 9 učenika >
2.razred 15 učenika > kombinirano odjeljenje
3.razred 13 učenika >
4.razred 10 učenika > kombinirano odjeljenje
UKUPNO= 2 odjeljenja sa 47 učenika
20.12.1964.godine mještani Kloštra i okolice imaju prisustvovati početku rada kina u Kloštru. Posjet od mještana je relativno dobar,a najposječeniji su tzv, kaubojski filmovi.jednog takvog filma koji je prikazan 30.1. 1964.godine posjetilo je 410 posjetitelja.
Školska godina 1965/66.
Nastava počela 1.rujna 1965.godine
Na području COŠ Kloštar, i područnim školama službuje ukupno 36 prosvjetnih radnika.
Na Područnoj školi u Dinjevcu službuju: Ivanka i Stjepan Bobek učitelji
1.-2. razred.......sa 25 učenika
3.-4. razred.......sa 26 učenika
UKUPNO...51 učenik
Školska godina 1966/67.
Pripreme za početak nastave izvršene su u vremenu od 20. do 30. kolovoza.Nastava je počela 1.rujna 1966.godine.
Većih kadrovskih promjena nije bilo.Iz ovog kolektiva otišla je samo Nevenka Galić,stručna učiteljica za muzički odgoj.na njeno mjesto je došla Božica Pecimotika.
Danom 1.2.1967.,ukinuto je radno mjesto pedagoga škole.Ovu dužnost obavljao je Željko Fribec koji je vlastitom molbom razriješen na dužnosti iz zdravstvenih razloga (ne može obavljati terenski rad). Imenovani je upućen na rad u razred.
Ovu školsku godinu nastavu pohađa 985 učenika.
Područna škola Dinjevac.
1.—2. razred 26 učenika
3.---4- razred 25 učenika
UKUPNO 51 učenik
Školska godina 1967/68.
Nastava je počela 1.rujna 1967.godine.
Ove školske godine,nastavu pohađa 1033 učenika.
Područna škola Dinjevac:
1.razred 12 učenika
2. razred 12 učenika
3. razred 13 učenika
4. razred 10 učenika
UKUPNO= 47 učenika
Školska godina 1968/69.
U ovoj školskoj godini upisano je ukupno 986 učenika.
Područna škola Dinjevac:
Ivanka i Stjepan Bobek ---učitelji
1. razred 7 učenika
2. razred 13 učenika
3. razred 14 učenika
4. razred 11 učenika
Zbog proslave desetogodišnjice rada škole uvodi se nova Spomen knjiga škole.Time se ova Spomen knjiga zaključuje i pohranjuje u arhivu škole.
Broj 526/1969.
ZA OVU OBJAVU PODATAKA KORIŠTENI ZAPISI IZ SPOMENICE NARODNE ŠKOLE KLOŠTAR.
Stara škola.
Izgradnja nove zgrade područne škole
u Dinjevcu, OŠ Petra Preradovića Pitomača
(foto album - pregled)
Govor ravnateljice OŠ Pitomača Katarine Šimić.
Nekadašnje učiteljice u područnoj školi u Dinjevcu
Ivanka Bobek, Nada Fribec i Štefanija Šogorić
Predsjednik mjesnog odbora Dinjevac
Ivan Erhatić
Načelnik općine Pitomača
Zdravko Dijaković
Župan VPŽ
Zvonimir Šimić
Učenici područne škole u Dinjevcu
Učenici područne škole u Dinjevcu
Učenica Petra Ratajec
Učenici
Učenici
Učenici- prvaci
fra Ivan Široki
Mjesni odbor Dinjevac
fra Mato
Blagoslov novo sagrađene škole
Blagoslov polaganja kamena temeljca
fra Mato
polaganje kamena temeljca
Državni tajnik Nevio Šetić
Izgradnja nove škole.
Nova zgrada OŠ Dinjevac!
• Općenito o društvenom životu nekada i danas (narodni običaji itd.)
Nema komentara:
Objavi komentar